Canım sinema eleştirisi gibi yazmak istemiyor.

Bu film başka bir şeydi.

I- Senaryo, replikler
Şöyle bir şey düşünün: Kadim bir konu var. Onu alıyorsunuz.. tez ve antitez olarak ayırıyorsunuz.. sonra her bakış açısını kuvvetle gerekçelendiriyorsunuz.. sonra da bunu epizotlar halinde bir filmin içine yerleştiriyorsunuz.

Bu, bir felsefe kitabı yazmak gibi bir şey.

Bugün gördüğüm böyle bir şeydi.

Arkasındaki insanları merak ettim.

Birisi bizim Nuri Bilge Ceylan işte.
Az değil 60’na geliyor. Bu ne demektir biliyor musunuz, çocukluk anılarının başka bir anlam kazanmasıdır. Onları daha anlamlı sevmek demektir. Uzak ama daha yakındırlar çünkü. Baba memleketi Çan ve Çanakkale bir film mekanından öteye şeyler olabilir onun için.

Eşi Ebru Ceylan.

O da Ahlat Ağacı’nın arkasındaki görünmeyen kahraman. 42 yaşında. Esas kimliği, fotoğraf sanatçılığı. Marmara TV-Sinema mezunu. İklimler’in başrol oyuncusu. Başka senaryo deneyimleri de var (3 Maymun, Bir Zamanlar Anadolu’da).

Ve Akın Aksu.

Şu filmdeki efsane imam. Çan’lı eski resim öğretmeni. Deniyor ki, Sinan’ın öyküsü aslında onun hayatıymış. Öyle ise ne hoş, gerçekler senaryo olmuş:)

II- Kurgu

Bir filmin kurgusu nedir biliyor musunuz? Seyirciye dediğidir. Sinemanın dilidir. Sadece pozların arka arkaya dizilmesi değil, bir düşünce tarzıdır. Öyle ki, seyirci, o diziliş yüzünden görmediklerini de görmüş gibi olur.

İşte Nuri Bilge Ceylan bunu yapan. Mecbur değildi. Yönetmenlik başka, ‘kurguculuk’ başka. Birisi nihai sonuca bakar, birisi sahne sahne estetik yaratır. İki iş aynı insanda birleşirse, bu da bahsedilmeyi hak eder.

Çeşme başında Sinan’ın adı konmamış sevgiliyle konuşmasını hatırladınız mı? Bir ara rüzgar esti, dallar yapraklar girdi sahneye.. sonra o öpüşme. İşte o çok ince bir kurguydu.

Filmin bütünü gibi.

Ne derler? Film çevrilmez, kurgulanır.

III- Ve esas çocuk: Görüntü yönetmeni

O bir ünlü: Gökhan Tiryaki. Kimlerin görüntü yönetmenliğini yapmamış ki? Çağan Irmak (Issız Adam, Dedemin İnsanları), Yılmaz Erdoğan (Kelebeğin Rüyası), Durul-Yağmur Taylan (Vavien), Nuri Bilge Ceylan’ın başka filmleri (Kış Uykusu, İklimler, Bir Zamanlar Anadolu’da). Yaa işte böyle, 90’ların başında TRT kameramanlığıyla başlayan meslek nerelere gelmiş?

Bütün bunlar nedeniyle çakıldım kaldım filmden sonra koltuğa.

Nuri Bilge Ceylan aslında her şeyi göze alarak bir kreşendo denemesi yapmış.

Bana iyi geldi.